Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Burdur’un en eski geleneksel el sanatlarındandır. 1950’lerden önce özellikle kent merkezinde birçok
ailenin geçim kaynağı olmuşsa da, Türkiye’de fabrikasyon etkinliklerinin artması sonucu Alaca dokumacılığı
değerini giderek yitirmiştir.
Alaca denilen dokuma, genellikle kırmızı zemin üzerinde sarı çubuklu pamuklu bir kumaştır. Pamuklu
ve ipekli olarak ikiye ayrılır. Alacalara ‘beş parmakta’ denir. Burdur ilinde Alaca kumaş dokumacılığının
başlangıcına ait kesin bir tarih olmamakla birlikte, alaca dokumacılığının yüz yılı aşkın bir geçmişi olduğu
bilinmektedir.
1930 yılına dek her hangi bir kuruluşa bağlı olmadan süregelen alaca dokumacılığı 1930 yılında,
dokuma kooperatifinin kurulması ile yeni bir sürece girmiştir. Böylece dokuma kooperatifi hem dokumada
kullanılacak malzemelerin dağıtılmasında, hem de dokunan ürünlerin kalitesinin belirlenmesinde, hem de yurt içi
ve yurt dışında pazarlanmasında yetkili bir kuruluş idi.

Yaklaşık 150 yıllık tarihe sahip olan, ancak 2004 yılına kadar yerini halıcılık sektörüne bırakan Burdur'un ünlü Alaca dokuması, Burdur Belediyesi'nin AB fonlarından aldığı hibeyle kurduğu atölyede yeniden eski günlerine dönüyor.

EL YAPIMI TEZGAHLAR
Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Alaca dokumanın 1950'li yıllara kadar Burdur'da el yapımı tezgahlarda işlendiğini söyledi. Halkın en önemli geçim kaynağı haline gelen Alaca dokumacılığının fabrika sistemine geçildikten sonra kendini yenileyemeyince yerini halıcılığa bıraktığını anlatan Akkaya, bu nedenle halkın önemli bir geçim kaynağının da yok olduğunu vurguladı.

ATÖLYELER KURULDU
Akkaya, Alaca dokumasını yeniden canlandırmak için AB fonlarından hibe alarak belediye bünyesinde bir atölye kurduklarını belirterek, "Alaca dokumayı yaşatmak için 100 tezgahlık bir atölye kurduk. Bu atölyede kadınlara 1 yıl eğitim verdik ve imalata başladı. Bu imalat 8 yıldır kadınlar tarafından fedakarca sürdürülüyor. Bu sayede hem tarihi geçmişe sahip dokumalar yeniden yaşatılıyor hem de bayanlara ekonomik katkı sağlanıyor" dedi.

HER TÜRLÜ ÜRETİM
Atölye sorumlusu Emel Erte, 30 tezgahta 15 kişinin çalıştığını, masa örtüsü, sehpa örtüsü, perde, kumaşlık, fular ve çanta gibi ürünler üretildiğini söyledi.

Alaca Dokumacılığı

Burdur'un en eski geleneksel el sanatlarındandır. 1950'lerden önce özellikle kent merkezinde birçok ailenin geçim kaynağı olmuşsa da, Türkiye'de fabrikasyon etkinliklerinin artması sonucu Alaca dokumacılığı değerini giderek yitirmiştir. Alaca denilen dokuma, genellikle kırmızı zemin üzerinde sarı çubuklu pamuklu bir kumaştır. Pamuklu ve ipekli olarak ikiye ayrılır. Alacalara 'beş parmakta' denir. Burdur ilinde Alaca...

Semercilik

Semer, binek olarak ya da yük taşıma işinde kullanılan hayvanların sırtına konan bir araçtır. Hayvanın sırtında insanı ve yükü dengeli taşımak ve oturtmak için semer yapımı çok önemlidir. Yapılmış olan kaynak taramalarında semerin tam olarak nerede ve ne zaman kullanıldığı konusunda kesin bilgilere rastlanılamamıştır. 'Ancak Mısır ve Mezopotamya'yla eski Anadolu milletlerinin yük taşımayı bildikleri ve hayvanların sırtlarına ...